RiteAV - Fiberoptisk Kabel OS2 – 50 m – LC (UPC) till LC (UPC) – 12 Fiber Breakout Kabel – 1/10 Gbit/s – SM Singlemode – Fibertyp: G.657.A1 9/125 µ – Svart (Black)

Säljare: Varumärke: RiteAV

Availability:

2 495 kr

View on Amazon

 

Features:

  • SINGLEMODE-DUPLEX: OS2-fibern används för överföringsavstånd på flera kilometer - Våglängd: 1270 nm, 1300 nm, 1310 nm, 1330 nm, 1383 nm & 1550 nm
  • BANDBREDD: 10 Gbit/s @ 10 km (10GBASE SE-SR) - 1 Gbit/s @ 5 km (1G Ethernet 1000BASE-LX) - 1 Gbit/s @ 5000 m (1G Ethernet 1000BASE-SX) - 100 Mbit/s @ 200 m (Fast Ethernet 100BASE-FX)
  • KABELMANTEL: Den fiberoptiska nätverkskabelns DCA-yttermantel är tillverkad av halogenfritt material i enlighet med EN 50267-2-3 (LSZH = Low Smoke Zero Halogen) och har flamhämmande brandegenskaper
  • FUNKTIONER: Fiberoptisk kabel med fiberoptisk kontakt (keramiska hylsor med dammskyddskåpor, knäckfria genomföringar och fiberidentifiering) - Insättningsförlust: ≤ 0,30 dB - Returförlust: ≥ 50 dB
  • ROBUST: De förmonterade fiberoptiska kablarna med mekaniskt skyddade fibrer är lämpliga för inomhus- och utomhusbruk - Leveransen inkluderar draghjälp på båda sidor
  • KVALITET: Varje fiberoptisk kabel levereras med en individuell testrapport eller mätrapport, vilket innebär att ingen tidskrävande uppföljande inspektion av de fiberoptiska patchkablarna krävs
  • ANVÄNDNING: Fiberoptiska kablar används i SAN-nätverk, datacenter, FTTH, FTTB & FTTx telekommunikationsnätverk och i industriella miljöer för dataöverföring med ljusets hastighet
  • VÅRT SORTIMENT: Singlemode & Multimode Ethernet-kablar - Kontaktdon: LC till LC, SC till SC, ST till ST, LC till SC, LC till ST, SC till ST, E2000 till E2000, E2000 till LC - Kapning: PC, APC & 8° APC
  • TILLBEHÖR: Mediakonverterare, SFP-moduler för fiberoptiska kablar, fiberoptiska kopplingar, skarvkassetter, fiberoptiska patchpaneler, fiberoptiska pigtails, skarvboxar, fiberoptiska nätverkskablar, fiberoptiska verktyg och skarvutrustningar

Details:

Denna förkonfektionerade Breakout-fiberkabel lämpar sig för installationer som kräver en extremt robust och pålitlig fiberdesign och maximalt mekaniskt skydd. De förkonfektionerade kontakterna ger dig en säker Plug & Play-lösning för installationer. Enkel att montera på t.ex. delvis bestyckad patchpanel. Det medlevererade mätprotokollet gör att du slipper tidsödande efterkontroll.